W dzisiejszych czasach technologia postępuje w zawrotnym tempie. Nie inaczej jest w branży szkutniczej. Dzisiaj zawód szkutnika zmienia się. Zamiast laminowania, stolarstwa, tapicerstwa w budowie jachtów coraz częściej używa się elektroniki oraz systemów inteligentego zarządzania jachtem.
Budowa jachtów z systemem SMART wymaga dostosowania instalacji jachtowej. Trzeba pamiętać, że poszczególne moduły systemu porozumiewają się ze sobą za pomocą specjalnych przewodów. W tym przypadku jest to przewód komunikacyjny CAN. Przewody te należy umieścić pod podsufitką oraz wkładką denną jachtu. Dodatkowo trzeba pamiętać aby przewody były dobrze przytwierdzone tak aby wykluczyć możliwość załamania przewodu.
Poniżej opisujemy urządzenia składające się na system SMART
1.Ekran dotykowy
Ekran dotykowy posiada o wiele więcej funkcji niż zwykłe rozdzielnie jachtowe. Jest w pełni programowalny dzięki czemu możemy na nim podglądać wszelkie parametry jachtu. Programować alarmy oraz funkcje serwisowe. Panel ten posiada w sobie modół GPS oraz antenę Wifi dzięki czemu możemy przesyłać dane z jachtu do serwera.
2. Moduł bezpieczników
Kolejnym elementem sytemu jest moduł zasilający
Moduł ten podłączony jest do ekranu dotykowego złączem CAN. Tym samym złączem podłączamy układ badający wszystkie parametry jachtu.
3. Zestaw czujników i urządzeń pakietu podstawowego
W pakiecie podstawowym znajduje się: czujnik poziomu jakości powietrza, czujniki cieczy, GPS, Żyroskop.
4. Zestaw czujników i urządzeń dodatkowych
Do systemu dodatkowo zainstalować możemy kamerę oraz wiatromierz, które umieszczamy na maszcie.
5. Zestaw przewodów
Przewody CAN – wszystkie moduły systemu podłaczamy kablem typu CAN
6. Aplikacja
Ważnym elementem systemu jest aplikacja na telefon Android. Dzięki niej mamy zdalny dostęp do wszystkich funkcji oraz parametrów jachtu. Dane z jachtu przesyłane są na serwer a następnie do aplikacji zainstalowanej na telefonie.
Montaż systemu zaczynamy już na etapie produkcji laminatów. Przewody elektryczne typu CAN oraz LGY3x1,5 rozprowadzamy na spodniej części podsufitki i klejem przytwierdzamy dobrze do podłoża tak by kabel nie miał możliwości załamania się. Tak jak na poniższym zdjęciu.